Bejrútban, a régi/új városközpontban (azért írom így, mert a hosszú háború után volt másfél évtized, hogy a pusztítások miatt a Hamra környéke volt a "city") van egy utca (Al-Amír Bashir). Ezen pár száz méteren belül van egy tucat templom és mecset. Szunnita, örmény ortodox, maronita, görög ortodox, római katolikus stb. S ha ehhez hozzávesszük a nem túl messzi Vádí al-Amíq-ot, akkor ide sorolhatjuk a Maghen Abraham zsinagógát vagy az amíqi síita mecsetet is.
És bár a libanoni konfesszionalizmus nagy bírálója és szkeptikusa vagyok, tény, hogy súrlódásokkal ugyan, de működik az együttélés. A véres konfliktusok fő gerjesztője nem az ideológiai/vallási ellentét, hanem a politikai mezbe bújtatott felekezetiség. De nem is erről akartam.
Itt, George Townban is van egy utca, a Jalan Masjid Kapitan Keling. Itt egy kilométeten belül - többek között - az alábbi szentélyek sorakoznak, valamennyi működésben, emberekkel teli.
1. Church of Assumption. A római katolikus templomot 1802-ben Kuala Kedah-i telepesek építették. Mai formáját 1860-ban kapta.
2. St. George's Church. Anglikán templom, 1818-ban fejezték be. A japán bombázásban súlyosan megsérült, a 2VH után renovâlták.
3. Kuan Im templom. Az első, 1800-ban emelt kínai szentély. Ma a legnépszerűbb a penangi kínai közösség körében.
4. Sri Mahamariamman templom. Hindu szentély az indiai negyedben, 1833-ból dravida stílusban.
5. Han Jiang templom. Kantoni bevándorlók szentélye 1870-ből.
6. Kapitan Keling mecset 1801-ből. (Erről később bővebben.)
7. Yap Kongsi. A dêl-kínai Yap-klán szentélye 1924-ben épült.
8. Hock Teik Cheng Sin templom. Kínai szentély 1850-ből.
9. Melayu mecset. 1808-ban építtette egy Acehből ide települt herceg. Hagyományosan, a légi közlekedés elterjedéséig itt várakoztak behajózásra a Mekkába induló maláj zarándokok.
Az utcát nemrég átnevezték: Jalan Harmony-ra. Úgy legyen!








