Mennek az elemzések a nyilvánvalóról. Arról, mi lesz a dzsihádisták (mármint a túlélők) sorsa miután Irakban felszámolják az Iszlám Állam entitását.
A főbb vonalak világosak:
- abszorbció az iraki társadalomban - elsősorban az ország középső részén húzódó szunnita vidékeken; folytatva és növelve a másfél évtizedes káoszt,
- erőátcsoportosítás Szíriába, fokozva az ottani helyzetet s késleltetve a dzsihádisták regionális kiszorulását,
- visszatérés a perifériákra,
- hazatérés - az ottani biztonsági kihívások generálásával.
Általában ez utóbbi opciókkal Európa, esetlegesen a Mediterráneum esetében folyik az elmélkedés. Pedig van térség, ahova már eddig is jelentős számú dzsihádista tért vissza.
Jelesül Nyugat-Afrikába. A múlt héten zajlott egy - harminc ország részvételével megrendezett - biztonsági konferencia Khartúmban a kontinensen egyre nagyobb aggodalomra okot adó biztonsági helyzetről. A fő résztvevők a házigazda Szudánon kívül Egyiptom, Etiópia, Uganda, Ruanda és Dél-Afrika titkosszolgálatainak és biztonságpolitikusainak képviselői voltak. A téma pedig a "félelem háromszögének" újjászületése volt.
Helyi források szerint ugyanis eddig a Szíriában és Irakban harcoló afrikai dzsihádisták 40%-a már visszatért a kontinensre; elsősorban Maliba, Nigerbe, Csádba és Burkina Fasoba. Ráadásul e visszatérők nem kis hányada európai útlevéllel is rendelkezve könnyedén mozoghat a különböző afrikai országok között, ami a "félelem háromszögén" túl is fejfájást okoz a biztonsági szerveknek.
Várhatjuk a fejleményeket.