S nem csak az építészeti. Mivel a város elnevezése is a "dinasztiaalapító" James Brooke "lelkén szárad". Az 1839-en Indiából érkező Sir James nevezte a Sarawak-folyó partján fekvő hasonló nevű települést először Kuchingnak, amely elnevezést utódja, a tartományt fél évszázadig (1868 és 1917 között) kormányzó Sir Charles Anthoni Johnson Brooke 1972-ben hivatalossá is tette.
Az új név etimológiája körül már csak tudományos körökben vannak viták. Átalánosan az az elfogadott, hogy a név a maláj "macska" (kucin) szóból származik. A sztori szerint Brooke megérkezése után a folyón hajózva kérdezett rá a település nevére, s a matrózok éppen akkor vettek észre egy, a parton bóklászó macskát s annak nevét kiáltozták. Brooke meg csak angolosította a hallott kifejezést.
De van olyan elmélet is, hogy az elnevezést Brooke hozta szülőhazájából, Indiából. A szubkontinens délkeleti oldalán, ahonnan egyébként az elmúlt kétszáz évben nem kevés - főként tamil - migrált Délkelet-Ázsiába, így a Maláj-félszigetre és Borneóra is, szóval ott van egy Kuchi nevű város. A második etimológiai magyarázat szerint ebből származik Kuching neve. (S vannak még más magyarázatok is.)
Mindenesetre a Brooke-korszakból épületek is maradtak. Alant következik a "családi fészek", a kormányzói palota (Astana), a középkori alapokon emelt őrtorony, a bíróság épülete, a posta és a Sir Charles emlékére emelt oszlop.
Dum spiro spero.
Szegeden az egyetemen anno Karácsonyi Béla bácsinál tanultam: Amíg élek (lélegzem), remélek.
Igyekezzünk eszerint élni.







