Mindig sajnálom, hogy hűtlen lettem a geográfiához. De az egykor ott felcsipegetett ismereteket máig szeretem hasznosítani.
A Vardar-törésvonal köztudomásúan (?) földrengések indukálója. Szegény Szkopje meg éppen rajta csücsül. Rá is járt a rúd a múltban. 1963-ban majd teljesen letarolta egy nagy földmozgás, ami után újjáépítették az akkor errefelé szokásos jugoszláv futurisztikus stílben. Ez szürkésbarna bizarr épületek kaotikus halmazát jelentette. Csudálatos lett.
Különösen a nyolcvanas évek végére, amikorra megcsócsálta őket az idő vasfoga. A függetlenné vált macedón állam a majd másfél évtizedes pangás (kis polgárháború stb.) után nekilátott a városfejlesztésnek. Brutális neo-neoklasszicista (egyszerűbben: álbirodalmi giccsben) városközpont épül. Egy olyan országban, ahol mérhetetlenül elmaradott az infrastruktúra és amelyet komoly gazdasági társadalmi gondok feszítenek. A macedónok és albánok ( ez utóbbiak a lakosság jó harmadát teszik ki) között.
Ez látszik a "városfejlesztésen" is. Míg a macedón (keresztény) oldalon egyre-másra bukkannak ki a mi Nemzeti Színházunkra hajazó épületszörnyek (meg is nyugodtam, világtendencia ez - tapasztaltam - Dusanbétól Taskenten át a dél-pesti rakpartig), a Vardar túloldalán a čaršija negyedtől kezdve , hol már inkább albánok (muszlimok) élnek, semmi területrendezés nem történik. Nem lesz ennek jó vége, asszem.
És a birodalmi városközpontban ott a szoborpark. Pontosabban mindenütt szobrok, híres macedónnak mondott személyekről. Számolatlanul. (Leginkább izmos, nagy bajuszos férfiak izmos, nagy bajú... sörényes lovakon fegyvert rántva küzdenek Macedóniáért.)
Ha így megy tovább, húsz éven belül minden holt (s ha mernek nagyot álmodni) minden élő macedónról készül emlékmű.
Szurkoljunk nekik!