Régiségek 1
Amikor itt megjelent az ember - hogy megkezdje mára lassan lezáruló természetromboló projektjét, azaz 50000 éve - az Öböl még sehol se nem volt. Helyén egy széles vádi húzódott, a mai Irán déli partját jelentő ázsiai és az arab lemez érintkezési vonalán.
Abból a korból is találtak Katar területén régészeti emlékeket, de az élet akkor pörgött fel igazán, amikor az - eddigi - utolsó eljegesedés végén a megemelkedő tengervíz betört az alacsonyan fekvő vádiba, s úgy i.e. 8000-re létrehozta az Öblöt.
Ez nagyon kellett. Enélkül nem lenne miért irtani egymást.
Az i.e. 6500-3800 közötti periódusban (figyelem, ekkor még a sumérok sem voltak sehol, s mi is a Szíruszon, talán) a mezopotámiai Ubaid-kultúra elérte az időközben kialalult félszigetet. A keleti parton kialakult rendkívül sekély vízű öbölben (al-Khor) egy kis sivatagos kiemelkedésen jelentős település formálódott, hol halászattal, gyöngykagylászattal és kereskedelemmel foglalkoztak.
Hogy a szigetiek mennyire kiterjedt kapcsolatokkal rendelkeztek, mutatja, hogy mezopotámiai tágyakat ugyanúgy találtak itt, mint az arábiai Nedzsből származó obszidiánt.
Szóval, nagy élet lehett itt, a mangrove-erdők koszorújában..




