A córdobai mecset
V. Károly német-római császár, spanyol király, a fél világ ura és minden egyéb fiatal korában meglehetősen határozatlan ember volt. Hogynemondjam például bizonyos Martin Luther, kikívánkozó ágoston-rendi barát által kavart nagy katyvaszt sem tudta kezdetben politikailag menedzselni. (Erről jut eszembe, hogy Fabiny püspök elmúlt évekbeli megnyilvánulásai közül az volt a legjobb, amikor - utalván a wittenbergi nagy ajtó-kalapáló antiszemita/antijudaista megnyilvánulásaira - hosszas kínos körmondatok után azt mondotta, hogy jobb lett volna, ha Luther néhány évvel korábban hal meg. Merthogy a leginkrimináltabb beszólásai élemedett korából valók. Én is olvastam a Von den Juden und Ihren Lügen-t. Meg a Tischreden-t. Hát nem.)
Mindegy.
Károly császár-király elejbe 1523-ban cordobai delegáció érkezett. Azzal a kéréssel fordultak az elfoglalt huszonéves fiatalemberhez, hogy ugyan hadd építsenek a városuk közepén terpeszkedő hatalmas mecsetBE egy csudaszép katedrálist. Karec, ki sose vót a városba', aszonta, legyen. (Ez akkoriban spanyol nemzeti sport volt: katedrálist minden városnak.)
Amikor aztán már megfáradt és megkeseredett uralkodóként Córdobába vetette a sors, meglátta az egységes és pompázatos mecset közepébe vágott Crucerot, elképedve jelentette ki: "Most már van valamitek, ami mindenkinek van, korábban viszont olyasmitek volt, ami senki másnak."
Igazat szólt a hamarosan magát nyugdíjazó öreg uralkodó. Azzal együtt, hogy ami most van, tényleg egyedülálló.
Egy egykori vizigót katedrális színhelyére a 755-től uralkodó omajjád uralkodók kezdtek építeni egy grandiózus mecsetet, építészeti struktúráját illetően alapvetően észak-afrikai stílben. (Lásd még az ugyancsak ekkoriban emelt kajruáni nagymecsetet.) S ami az épület védjegyévé vált, a fehér-piros csíkozású boltívek, amelyekből több száz található a mecsetben, valójában a vizigót építészet védjegye.( Írtam már erről többször is, egyszer például hét éve az észak-spanyol Palencia melletti San Juan de Baños kis gót templománál, amely 661-ben épült. Akkora az egész, mint a maconkai templom, mégis három órán át üldögéltem benne.)
I. Abdurrahmán, I. Hisám, II. Abdurrahmán majd II. Hakam építtették ezt a csodát. Al-Manszúr hadvezér még megcizellálta s amikor Gyeücsafia Vajk aka István nekilátott gatyába rázni a mogyerik uruszágát, ez az építészetileg különösen kompakt mecset már készen állt.
Egészen addig, amíg a nevezetes córdobai delegáció meg nem érkezett Károly udvarába.